Eteriniai aliejai ir Ajurveda
Aldona Vyšniauskienė. Visuomenės sveikatos specialistė, PASP medicinos praktikė Ajurvedos ir aromaterapijos srityse
3/2/2024
Aromaterapija yra sudėtinė Ajurvedos medicinos dalis, turinti veiksmingą poveikį sveikatai. Žodžio „Ajurveda“ reikšmė sanskrito kalba yra आयुवेर्दः = IAST: Āyurvedaḥ – „ājus“ gyvenimas + „veda“ - žinojimas, arba - gyvenimo mokslas (lt.wikipedia.org/wiki/Ajurveda). Lietuvoje ji priskiriama papildomai ir alternatyviai medicinai, ją praktikuoti gali licencijuoti specialistai.
Ajurvedoje mokoma individualizuoto sveikatos atstatymo, profilaktikos ir prevencijos pasitelkiant įvairias procedūras ir natūralias priemones, įskaitant ir eterinius aliejus. Viskas parenkama pagal individualias žmogaus fizines savybes ir poreikius, atsižvelgiant į unikalų konstitucijos tipą arba - došą (fizinių, emocinių ir mentalinių savybių visumą).
Ajurvedoje prieskoninės žolės ir eteriniai aliejai naudojami siekiant stiprinti imuninę sistemą, esant nuolatiniams galvos skausmams ar peršalimams. Procedūros su eteriniais aliejais yra puikus psichinės jėgos šaltinis, raminančiai veikia protą. Itin dažnai naudojami stresą mažinantys eteriniai aliejai, tokie kaip levandų (Lavandula angustifolia), bergamočių (Citrus bergamia), kvapiųjų šalavijų (Salvia sclarea). Taip pat eteriniai aliejai kartu su baziniais aliejais naudojami kūno įtrynimams, masažams bei kitoms procedūroms siekiant padėti detoksikuoti organizmą.
Praktikuojantis ajurvedos specialistas, parinkdamas eterinį aliejų, atidžiai ištiria pacientą, įvertina jo nusiskundimus, fizines savybes, gyvenimo būdą, valgymo įpročius, emocinį ir elgesio modelį. Tai - holistinio požiūrio į sveikatą tyrimas. Remiantis juo, pagal vyraujančią došą (-as) rekomenduojami tam tikri eteriniai aliejai ir procedūros.
Trumpai: kas yra doša? Kai žmogus teiraujasi Ajurvedos gydytojo apie savo vyraujančią došą, jo tiesiog klausiama, kas jį trikdo. Doša yra trigeris, kuris suaktyvintas pradeda žmogų trikdyti. Kiekvienas žmogus savo aplinkoje turi įvairius fizinius, emocinius ir psichinius veiksnius, kuriuos suaktyvinus sukeliamas disbalansas. Kaip žinia, yra trys došos Vata, Pitta, Kapha. Šiame straipsnyje pateikiamas labai apibendrintas došų pasireiškimas, nesigilinant į išsamią ir gilią analizę, tokią kaip subdošos, jų kokybė (gunos) ir panašiai.
Aromaterapija vata tipui
Vata tipo žmonėms yra didesnė galvos skausmo, padidėjusio jautrumo, nemigos, sausos odos ir vidurių užkietėjimo rizika. Todėl Vata doša žmonėms parenkami raminantys, šildantys, atpalaiduojantys, anksiolitiniai (palengvinantys nerimo simptomus), puoselėjantys ir mentališkai gaivinantys eteriniai aliejai. Jie derinami su šiltais augaliniais aliejais ir atliekamas lengvas masažas. Šiuo atveju geriausiai tinka sezamų sėklų (Sesamum indicum) aliejus. Vengiama aštrių kvapų.
Nors dauguma eterinių aliejų, gaunamų iš žiedų, yra vėsinantys, tačiau jie tinka vata tipo žmonėms, nes atpalaiduoja nervų sistemą. Eteriniai aliejai, gaunami iš šaknų ir medienos, ypač svarbūs šio tipo žmonėms, nes turi įžeminančių savybių, yra sunkūs, lėtinantys ir stabilizuojantys.
Vata tipo žmonėms tinka šie eteriniai aliejai:
šildantys: imbierų (Zingiber officinale), kardamonų (Elettaria cardamomum), cinamonų žievės (Cinnamomum zeylanicum), juodųjų pipirų (Piper nigrum), bazilikų (Ocimum basilicum), muskatų (Myristica fragrans), stambiažiedžių nardų (Nardostachys jatamansi).
nerimą mažinantys, skausmą silpninantys ir užmigti padedantys: bergamočių (Citrus bergamia), romėniškų ramunėlių (Anthemis nobilis / Chamaemelum nobile), kvapiųjų šalavijų (Salvia sklarea), frankinsenso (Boswellia serrata), stambiažiedžių nardų (Nardostachys jatamansi), levandų (Lavandula angustifolia), mandarinų (Citrus reticulata), Palo santo / kvapiųjų burserų (Bursera graveolens), pačiulių (Pogostemon cablin), vetiverijų (Vetiveria zizanioides), kvapiųjų kanangų / Ylang ylang (Cananga odorata), rožių (Rosa damascena), karčiųjų apelsinų žiedų / nerolio (Citrus aurantium var. amara), pelargonijų (Pelargonium graveolens) eteriniai aliejai.
gerinantys pažinimo funkcijas, ypač koncentraciją, mokymąsi ir atmintį: rozmarinų (Rosmarinus officinalis), šventųjų bazilikų (Ocimum sanctum), pipirmėčių (Mentha piperita).
sunkūs, stabilizuojantys - vetiverijų (Vetiveria zizanoides), stambiažiedžių nardų (Nardostachys jatamansi), pačiulių (Pogostemon cablin), santalų (Santalum album), kedrų (Cedrus deodara) eteriniai aliejai.
Vata tipo žmonių oda dažnai būna sausa, todėl jiems ypač naudingi augaliniai aliejai, nes jie sulaiko drėgmę odoje.
Aromaterapija pitta tipui
Pitta tipo žmonėms kyla didesnė opų, rūgštingumo, karščiavimo, emocingumo, uždegiminių odos ligų ir pykčio tikimybė. Todėl jiems parenkami eteriniai aliejai, kurie vėsina, ramina nervų sistemą, veikia priešuždegimiškai. Kaip bazinis aliejus mišiniams ruošti tinkamiausias yra kokosų (Cocos nucifera) aliejus. Pitta tipo žmonėms labiausiai dera eteriniai aliejai, išgaunami iš augalų žiedų.
Pitta tipo žmonėms tinka šie eteriniai aliejai:
Šaldantys, priešuždegiminiai: romėniškų ramunėlių (Anthemis nobilis/Chamaemelum nobile), frankinsenso (Boswellia serrata), italinių šlamučių (Helichrysum italicum), levandų (Lavandula angustifolia), pačiulių (Pogostemon cablin), sandalų (Santalum album)
nervų sistemą raminantys: bergamočių (Citrus bergamia), romėniškų ramunėlių (Anthemis nobilis/Chamaemelum nobile), kvapiųjų šalavijų (Salvia sclarea), frankinsenso (Boswellia serrata), stambiažiedžių nardų (Nardostachys jatamansi), levandų (Lavandula angustifolia), mandarinų (Citrus reticulata), Palo santo / kvapiųjų burserų (Bursera graveolens), pačiulių (Pogostemon cablin), Vetiverijų (Vetiveria zizanioides), kvapiųjų kanangų / Ylang ylang (Cananga odorata).
Aromaterapija kapha tipui
Kapha tipo žmonėms dažniausiai pasireiškia kvėpavimo takų ligos. Jiems tinka šildantys, energizuojantys, stimuliuojantys, aštrūs ir turintys antidepresinių savybių eteriniai aliejai. Kaip baziniai aliejai tinkamiausi kokosų (Cocos nucifera), garstyčių (Brassica juncea), migdolų (Prunus amygdalus dulcis), vynuogių kauliukų (Vitis vinifera aliejai).
Kapha tipo žmonėms tinka šie eteriniai aliejai:
Energizuojantys: eukaliptų rutulinių ir spindulinių (Eucalyptus globulus, Eucalyptus radiata), kilniųjų laurų (Laurus nobilis), niaoulių / penkiagyslių mirtenių (Melaleuca quinquenervia), europinių kėnių (Abies alba), kedrų (Cedrus deodara), rozmarinų (Rosmarinus officinalis ct cineole), arbatmedžių (Melaleuca alternifolia), gvazdikėlių (Syzygium aromaticum), kardamonų (Elettaria cardamomum).
Antidepresinių savybių turintys: bergamočių (Citrus bergamia), kvapiųjų šalavijų (Salvia sclarea), mandarinų (Citrus reticulata), pačiulių (Pogostemon cablin), kedrų (Cedrus deodara), kvapiųjų kanangų / Ylang ylang (Cananga odorata).
Šildantys: cinamonų (Cinnamomum zeylanicum), imbierų (Zingiber officinale), juodųjų pipirų (Piper nigrum), čiobrelių (Thymus vulgaris), raudonėlių (Origanum vulgare), šventųjų bazilikų (Ocimum sanctum), vaistinių šalavijų (Salvia officinalis), kilniųjų laurų (Laurus nobilis).
Došas balansuojantys mišiniai savimasažui
Pitta tipo žmonės linkę į stipresnes alergines reakcijas nuo “karštų” eterinių aliejų nei kapha tipo žmonės. Vata tipo žmones geriau veikia švelnesni eteriniai aliejai, lyginant su pitta ir kapha tipo žmonėmis, nes jie yra jautresni. Atsižvelgiant į tai žemiau pateikiami rekomenduojami mišiniai.
Vata tipo žmonėms, kad subalansuotų savo konstituciją, sušildytų ir padidintų koncentraciją, rekomenduojama pasigaminti tokį mišinį savimasažui:
- Eteriniai aliejai: bergamočių (Citrus bergamia), pačiulių (Pogostemon cablin), vetiverijų (Vetiveria zizanioides).
- Bazinis aliejus: šalto spaudimo sezamų (Sesamum indicum) aliejus.
Paruošimas: 2 valgomieji šaukštai bazinio aliejaus + 10 lašų (iš viso) pasirinkto eterinio aliejaus (arba mišinio iš pasirinktų eterinių aliejų, kiekvieno eterinio aliejaus lygiomis dalimis).
Pitta tipo žmonėms, kad subalansuotų savo konstituciją, nurimtų ir išlaikytų pusiausvyrą, rekomenduojama pasigaminti tokį mišinį savimasažui:
- Eteriniai aliejai: levandų (Lavandula angustifolia), romėniškų ramunėlių (Anthemis nobile), citrinžolių (Cymbopogon citratus).
- Bazinis aliejus: nerafinuotas kokosų (Cocos nucifera) aliejus. Taip pat galimi šalto spaudimo saulėgrąžų (Helianthus annuus), alyvuogių (Olea europaea) ir migdolų (Prunus amygdalus)
dulcis aliejai.
Paruošimas: 2 valgomieji šaukštai bazinio aliejaus + 10 lašų (iš viso) pasirinkto eterinio aliejaus (arba mišinio iš pasirinktų eterinių aliejų, kiekvieno eterinio aliejaus lygiomis dalimis).
Kapha tipo žmonėms, kad subalansuotų savo konstituciją, energizuotų ir išlaikytų gerą nuotaiką, rekomenduojama pasigaminti tokį mišinį savimasažui:
- Eteriniai aliejai: citrinų (Citrus limon), bet koks prieskoninis (pvz. cinamonų (Cinnamomom zeylanicum) ar čiobrelių (Thymus vulgaris)) aliejus, pipirmėčių (Mentha piperita).
- Bazinis aliejus: nerafinuotas garstyčių (Brassica juncea) aliejus. Taip pat galima ruošti su šalto spaudimo kokosų (Cocos nucifera), migdolų (Prunus amygdalus dulcis) ir vynuogių kauliukų (Vitis vinifera) aliejais.
Paruošimas: 2 valgomieji šaukštai bazinio aliejaus + 10 lašų (iš viso) pasirinkto eterinio aliejaus (arba mišinio iš pasirinktų eterinių aliejų, kiekvieno eterinio aliejaus lygiomis dalimis).
Jeigu kyla klausimų dėl eterinių aliejų naudojimo Ajurvedoje, prašome konsultuotis su aromaterapijos ir/arba Ajurvedos specialistu.
Nuorodos į šaltinius:
https://theshiftnetwork.com/course/EG_Aromatherapy
https://www.goodreads.com/book/show/37119718-practical-ayurveda
https://www.sapnaonline.com/books/complete-book-ayurvedic-home-remedies-vasant-
lad-0749927658-9780749927653
Lietuvos
aromaterapeutų
asociacija
+37067741473
info@aromaterapeutai.lt
Šioje svetainėje pateikta informacija yra edukacinio pobūdžio. Ji neturėtų būti naudojama kaip profesionalios medicininės konsultacijos, diagnozės ar gydymo pakaitalas. Svetainės autoriai ir administracija neatsako už pasekmes, kurie gali atsirasti dėl čia pateiktos informacijos naudojimo. Bet kokios informacijos, pateiktos šioje svetainėje, naudojimas yra jūsų pačių rizika ir atsakomybė.