Hidrolatai ir jų naudojimas šaltuoju metų laiku

Sigita Jonušaitė, LAA tikroji narė, sertifikuota aromaterapeutė, distiliuotoja, tiklaraščio www.AromaticTimeOut.com autorė.

10/15/2024

Tikrai nesunku rasti naudingų receptų ir patarimų, kaip naudoti eterinius aliejus ir vaistažoles žiemą. Tačiau apie hidrolatus vis dar kalbama ir žinoma žymiai mažiau. O visai be reikalo! Iš tiesų juos galima panaudoti lengviau ir greičiau, nes dažnu atveju nereikia jokio papildomo skiedimo. Tad ir aptarsime, kas yra hidrolatai, kokios veikliosios medžiagos juose randamos bei kaip juos naudoti šaltuoju metų laiku.

Kas yra hidrolatas?

Hidrolatas gaunamas distiliuojant įvairias vaistinių augalų dalis- pumpurus, žiedus, lapus, spyglius, šaknis, žievę, medieną, dervas, sėklas, vaisius. Tai vandeninė distiliacijos produkto dalis.

Dažniausiai kartu gaunamas ir eterinis aliejus, tačiau tai nėra būtina sąlyga. Pavyzdžiui, egzistuoja rugiagėlių, liepžiedžių, medetkų, vingiorykščių, dilgėlių, asiūklių hidrolatai, bet jų eteriniai aliejai – ne. Taigi, kai kitą kartą išgirsite, kad hidrolatas tėra „eterinių aliejų gamybos šalutinis produktas“, žinokite, kad tai nėra tikslu.

Hidrolatų veikliosios medžiagos

Hidrolatą sudaro vanduo ir labai nedidelė dalis augalo lakiųjų aromatinių junginių, bet tik tokių, kurie iš dalies tirpūs vandenyje: aldehidų, alkoholių, fenolių, ketonų. Tuo tarpu eteriniame aliejuje būna didesnė cheminių junginių grupių gausa. Dėl šios priežasties hidrolatų aromatas kiek skiriasi nuo to paties augalo eterinio aliejaus. Dažniausiai jis malonesnis, švelnesnis ir artimesnis pačiam augalui.

Aromatinių junginių koncentracija hidrolate yra labai nedidelė – 0,004-0,16 % arba 0,04-1,6 g/l (1).

Paverskime tai į aromaterapijos pasaulyje dažniau naudojamus lašus, kaip matavimo formą. Vienas lašas eterinio aliejaus vidutiniškai sveria 0,03 g (4), tuomet 1 litre hidrolato bus sąlyginai ištirpę 0,12 - 4,8 lašai eterinio aliejaus junginių.

Ši nedidelė koncentracija hidrolatams iš tiesų suteikia daug privalumų: juos saugu naudoti net ir neskiestus, tinka visoms amžių grupėms, yra puikūs ilgalaikiam kasdieniniam naudojimui, mažai tikėtina, kad sukels nepageidaujamas reakcijas. Jie tinkami naudoti labai silpnos sveikatos žmonėms. Švelnesnis hidrolatų aromatas leidžia lengviau juos tarpusavyje derinti. Aromatas, paskleistas purškiant, išsilaiko trumpą laiką, todėl tai yra itin asmeninė aromaterapinė priemonė, beveik nepaveikianti aplinkinių ir nedidinanti kvapų triukšmo. Taip, nepamirškime, kad ne visi žmonės aplink jus nori jausti tuos pačius aromatus, kaip ir jūs.

Aromatinių junginių buvimas hidrolate paaiškina jų priešuždegimines, antioksidacines, atibakterines, raminančias, detoksikuojančias ir kitas savybes.

Jau atsiranda mokslinių tyrimų, besigilinančių ir į kitas hidrolatų sudėtines dalis, ne tik aromatines. Jų rezultatų publikacijas reikia atidžiai skaityti atsirenkant, ar tikrai tyrinėtas būtent hidrolatas (pasitaiko, kad taip pavadinamas vanduo, gautas ne distiliuojant, o džiovinant augalus) ir ar hidrolatas yra grynas, be konservantų, tirštiklių, stabilizatorių. Vis tik remiantis šia studija (5) ir atsižvelgiant tik į rezultatus, gautus tiriant grynus hidrolatus, matome, kad juose aptinkamas ir labai nedidelis flavanoidų (0,006-0,01 g/l) bei polifenolių (0,009-0,025 g/l) kiekis. Tai dar vienas patvirtinimas, kad hidrolatai turi antioksidacinių ir priešuždegiminių savybių.

Hidrolatų pH yra 3,0-6,5, t.y. rūgštinis (1, 2). Kadangi mūsų odos terpė taip pat yra rūgštinė, šie aromatiniai vandenys yra plačiai naudojami kaip savarankiška odos priežiūros priemonė ir kaip sudėtinė kremų, losjonų, prausiklių, tonikų ir kt. dalis.

Šią temą pasiliksime kitam kartui, o dabar aptarsime hidrolatų teikiamą naudą būtent šaltuoju sezonu.

Hidrolatų naudojimas šaltuoju metų laiku

· Praturtinkite arbatą

Hidrolatų pagalba galima tiesiog suteikti naują skonį ir aromatą jūsų kasdieninei arbatai.

Tačiau jais taip pat galima tikslingai sustiprinti vaistažolių arbatas, kurias geriate siekdami padėti savo kvėpavimo, virškinimo, nervų ar kitoms sistemoms.

Įpilkite 1-2 arbatinius šaukštelius hidrolato ar jų mišinio kai arbata jau bus kiek atvėsusi ir tinkama gerti. Tai svarbu, nes hidrolatą įpylus kartu su verdančiu vandeniu aromatinės molekulės intensyviai garuos ir taip prarasite dalį naudingųjų savybių.

Kaip hidrolatai pagerina arbatą? Juose yra 3-4 kartus didesnės koncentracijos aromatinių lakiųjų junginių, nei arbatoje / vaistažolių užpile (2). Šių junginių molekulinė masė labai maža, todėl jie yra itin lengvai pasisavinami ir greitai veikiantys. Jie taip pat pagerina jūsų gėrimo aromatą ir skonį.

· Skalaukite gerklę

Dažnu atveju gerklės skalavimas yra geras būdas skausmui ir sudirgimui mažinti. Įmaišykite 1-2 valgomuosius šaukštus hidrolato (arba mišinio) į puodelį šilto vandens ir skalaukite gerklę kelis kartus per dieną. Be abejo, galite kartu naudoti ir kitus, jums įprastus skalavimo skysčio ingredientus, pvz., druską, jodą ir kt.

Taip pat gerklę galite purkšti neskiestu hidrolatu.

· Paruoškite odą maitinamajam kremui

Atvėsus orams imame naudoti „sunkesnius“, tirštesnius kremus ar aliejus, nes odai reikia daugiau apsaugos bei maitinimo. Šias priemones kiek sunkiau tolygiai užtepti, jos palieka riebumo pojūtį.

Jei pirmiausiai odą papurkšite hidrolatu, tuomet kremą paskleisite lengviau ir lygiau, jis greičiau susigers ir bus sumažintas riebumo pojūtis. Tuo pačiu ekonomiškiau naudosite patį kremą ar aliejų, nes mažesniu jo kiekiu padengsite didesnį plotą odos.

Be to, hidrolatai yra puikūs odos drėkikliai.

· Atsipalaiduokite šiltoje vonioje

Kaip malonu išsimaudyti šiltoje vonioje po šaltos, lietingos dienos... Įpilkite 2-3 puodelius hidrolato arba jų mišinio į viso kūno vonią. Tegul švelnus aromatas nuramina odą ir pojūčius!

Pėdų arba rankų vonelėms ruošti naudokite 1 puodelį hidrolato.

Šis hidrolatų naudojimo būdas yra gana prabangus, nes reikalauja gana didelio jų kiekio. Tačiau Lietuvoje yra nemažai žmonių, turinčių namuose varinius alembikus ir savarankiškai distiliuojančių augalus. Tokiu atveju vonia su hidrolatu yra pakankamai prieinamas malonumas.

· Pirties ritualai

Pirtis yra puikus būdas stiprinti organizmo galias šaltuoju metų laiku.

Purkškite hidrolatu veidą ir kūną pirties procedūrų metu bei po jų, ruoškite įvairias kaukes ir šveitiklius, gerkite jais praturtintą arbatą ar vandenį, užšaldykite hidrolatus ir pasiruoškite ledukų kontrastiniams kūno įtrynimams.

Rekomenduojami hidrolatai pagal norimą poveikį (2-3):

Kvėpavimo takams:

Čiobrelių (Thymus vulgaris arba citriodora), eukaliptų (E.globulus, radiata), eglių spyglių (Picea abies) kraujažolių (Achillea millefolium), lauro lapų (Laurus nobilis), levandų (Lavandula angustifolia), liepžiedžių (Tilia), mirtų (Myrtus communis), pušų (Pinus sylvestris), rozmarinų (Salvia rosmarinus, sin. Rosmarinus officinalis), vaistinių šalavijų (Salvia officinalis), vingiorykščių (Filipendula ulmaria).

Virškinimo sistemai:

Bazilikų (Ocimum basilicum), lauro lapų (Laurus nobilis), medetkų (Calendula officinalis), pelyno (Artemisia absinthium), pipirmėčių (Mentha x piperita), rozmarinų (Salvia rosmarinus, sin. Rosmarinus officinalis), vaistinių ramunėlių (Matricaria recutita).

Odos priežiūrai:

Beržų pumpurų (Betula pendula / Betula pubescens), frankinsenco (Boswellia spp.), kaulažolių (Symphytum officinale), kraujažolių (Achillea millefolium), levandų (Lavandula angustifolia), medetkų (calendula officinalis), morkų sėklų (Daucus carota), pelargonijų (Pelargonium graveolens), damaskinių rožių (rosa damascena), erškėtrožių (rosa canina), italinių šlamučių (Helychrymum italicum).

Atsipalaidavimui, miegui:

Levandų (Lavandula angustifolia), melisų (Melissa officinalis), nerolio (Citrus x aurantium), romėniškųjų ramunėlių (Chamaemelum nobilis), mairūnų (Origanum majorana), kvapiųjų šalavijų (Salvia sclarea), valerijonų (valeriana officinalis, jatamansi), ylang ylang (Cananga odorata).

Patarimai, kaip išsirinkti kokybiškus hidrolatus, tinkamus ne tik purkšti ant odos, bet ir saugiai vartoti į vidų:

· Pirkite tik iš patikimų, specializuotų aromaterapijos produktų parduotuvių ar gamintojų.

· Sudėtyje (INCI) turi būti tik augalo pavadinimas ir žodžis „vanduo“ (angl. water). Pvz. Levandų vanduo (lavandula angustifolia water). Kartais naudojamas žodis „ekstraktas“ (angl. extract).

· Neturi būti jokių kitų sudėtinių dalių - konservantų, tirpiklių, tirštiklių, spirito ir kt.

Būkite sveiki ir mėgaukitės šiais švelniosios aromaterapijos privalumais!

Apie eterinių aliejų naudojimą šaltuoju metų laiku skaitykite https://www.aromaterapeutai.lt/aromaterapija-rudens-ziemos-laikotarpiu

Šaltiniai:

1. A. Harman. Harvest to Hydrosol, 2d edition. 2023 m.

2. L. Price, Sh.Price. Understanding Hydrolats: the Specific Hydrosols for Aromatherapy. A Guide for Health Professionals. 2004 m.

3. L.Bosson. Hydrosol Therapy. A handbook for aromatherapists and other practitioners. 2019 m.

4. https://tisserandinstitute.org/learn-more/drop-size/

5.https://www.researchgate.net/publication/353971792_Plant_hydrolates_-_Antioxidant_properties_chemical_composition_and_potential_applications

6. https://www.iso.org/obp/ui/en/#iso:std:iso:9235:ed-3:v1:en