Įspūdžiai iš kvapų parodos Paryžiuje

Jolanta Cinaitienė. BIOCOS prekės ženklo įkūrėja, kvapų kūrybos vadovė

1/29/2024

Nedažnai tenka pabuvoti kvapų parodose. PARFUMS D‘ORIENT (pranc. Rytų kvepalai) paroda, vykstanti Paryžiuje, - ypatinga, nes joje susijungia kvapai, istorija ir kultūra.

Arabų pasaulis nuo neatmenamų laikų gyvena kvapuose, kvepalai – arabų kultūros dalis. Kvepalų istorija skaičiuoja jau daugiau kaip 3000 metų, o seniausi kvepalų ingredientai ir bareljefai aptinkami dar senovės Egipto šventyklose.

Mums, vakariečiams, rytietiški kvepalai asocijuojasi su šiltais, prieskoniškais ambriniais aromatais, tad ir parodoje atskleidžiama šių aromatų - rožės, šafrano, ambros, muskuso - kilmė, istorija ir reikšmė Rytų kultūroje. Bet nuostabiausia yra tai, kad šioje parodoje apie kvapus gali ne tik skaityti ar apžiūrėti archeologinius radinius, bet ir juos užuosti – nuo muskuso iki rytietiškų aromatų kompozicijų, kurias specialiai šiai parodai sukūrė parfumeris Christopher Sheldrake. Ir kvepia čia beveik viskas – eksponatai, šalia kurių paspaudus mygtuką paskleidžiamas švelnus aromatas, sienose įrengtos kvapnios grotelės, ir tam tikslui pritaikyti variniai difuzoriai. Visa tai skleidžia rytietiškus aromatus.

Ar kada susimąstėte, kad XI amžiuje, kai Europa išgyveno tamsiuosius Viduramžius, Rytų kultūra klestėjo ir kvepėjo. XI a. arabų-persų gydytojas Avicena aprašė ir tobulino distiliavimo aparatus - alembikus, kuriais tuo metu buvo distiliuojamos damaskinės rožės ir kiti aromatingi augalai. Rožių vanduo buvo naudojamas gydymui, grožiui ir higienai. Kaip žinote, alembikus kvapų išgavimui naudojame iki šiol. O parodoje eksponuojamas pagal XIV a. modelį atkurtas varinis-stiklinis alembikas, susidedantis iš varinio korpuso ir stiklinių kolbelių, kuriose distiliavimo metu buvo surenkamas rožių hidrolatas.

Apie XVI-XVIII a. Persijos teritorijoje klestėjo Mogolų imperija, kuri krovėsi turtus ir augino galią eksportuodama į Vakarus kvapiuosius aliejus, prieskonius ir kitas išskirtines medžiagas – muskusą, šafraną, rožių aliejų, ambergrisą. Kaip žinia, šiuo laikotarpiu Europoje augo kvepalų paklausa: karaliai ir didikai nemalonius aplinkos kvapus stengėsi nustelbti ryškiais kvepalais, sumaišytais iš Rytų atvežtais ambros, muskuso ir ryškių gėlių (rožių, jazminų, tuberozų) aromatais.

Vienoje iš parodos salių lankytojai supažindinami su rytietiškų kvepalų šeima: atskiromis medžiagomis ir rytietiškų kvepalų struktūra, kaip mes ją suprantame dabar. Lankytojų nosims leidžiama patirti atskirus kvepalų ingredientus – ambergrisą, labdaną, vanilę, tada kvepalų akordus ir galiausiai visą rytietiškų kvepalų kompoziciją. Kompozicijas meistriškai sudėliojo parfumeris Christopher Sheldrake.

Paroda atskleidžia kvapų svarbą Rytų kultūroje. Ar žinojote, kad svečiai Arabų šalyse sutinkami su kvapais, t.y. prie įėjimo durų vyksta smilkymo ritualas. Dažniausiai svečiai pasitinkami smilkant frankincensą ir mirą, bet itin garbingiems svečiams arba turtinguose namuose smilkomas agarmedis.

O kaip arabai išlydi svečius? Man - buvo netikėta! Bet paliksiu tai paslaptyje, kad būtų siurprizas tiems, kas dar tik planuoja aplankyti šią parodą, kuri tęsis iki kovo 17 d.

https://www.imarabe.org/fr/expositions/parfums-d-orient

Daugiau šia tema skaitykite "Ko tikėtis iš natūralių kvepalų"

https://www.aromaterapeutai.lt/ko-tiketis-is-naturaliu-kvepalu